To to jest Certyfikat OEKO-TEX i czego dotyczy?
Wyroby tekstylne ze znakiem OEKO-TEX , co to oznacza i dlaczego zwykle są droższe od podobnych wyrobów?
Certyfikat OEKO-TEX dotyczy wyrobów tekstylnych. Proces certyfikacji ma zastosowanie na wszystkich etapach przetwarzania wyrobu - od nitki do finalnego produktu. Certyfikacja wyrobów jest wykonywana przez wyznaczone do badania Instytuty. Po pozytywnym przejściu procesu certyfikacji wyroby mogą być oznaczane certyfikatem przez 1 rok. Po tym czasie można wystąpić o jego przedłużenie. Posiadacze certyfikatu są objęci audytami, które są przeprowadzane przez niezależne Instytuty. Dodatkowo niezbędne jest regularne podejmowanie własnych działań zapewniających przynajmniej utrzymanie jakości produktu. Wyznaczane są osoby odpowiedzialne za jakość produktu i za wdrażane procedury badań jakościowych.
Certyfikacja zgodna z OEKO-TEX STANDARD 100 oznacza, że produkt spełnia wszystkie kryteria standardu w tym m.in. przepisy zakazanych barwników azowych (organiczne związki chemiczne z grupy azozwiązków), formaldehydu, niklu, szkodliwych dla zdrowia chemikaliów, dodatkowo produkt musi spełniać odpowiednie wymagania dyrektywy REACH i listy ECHA-SVHC. Wyrób musi przejść pozytywnie testy laboratoryjne, które obejmują około 100 parametrów. Ostrzejsze kryteria testów dotyczą wyrobów, które mają intensywniejszy kontakt ze skórą, dlatego wyróżnia się cztery klasy wyrobów:
Klasa I : Artykuły dla niemowląt i małych dzieci - podstawowe materiały i akcesoria, które są przewidziane do produkcji artykułów dla niemowląt i dzieci do 36 miesiąca życia
Klasa II : Artykuły które mają bezpośredni kontakt ze skórą - co oznacza, że duża część ich powierzchni ma bezpośredni kontakt ze skórą (np. bluzki, koszule, bielizna, materace itp.).
Klasa III : Artykuły bez bezpośredniego kontaktu ze skórą - to takie, które są noszone tak, że tylko niewielka część ich powierzchni ma bezpośredni kontakt ze skórą (np. wypełnienia itp.).
Klasa IV : Tekstylia domowe lub też określane jako materiały dekoracyjne, które w kontekście ww. normy są to wszystkie artykuły, w tym produkty wyjściowe i akcesoria, które są używane do dekoracji np: obrusy, pokrycia ścienne, tkaniny i zasłony meblowe, tkaniny obiciowe i wykładziny podłogowe.
Cały proces jest kosztownym przedsięwzięciem i wymaga wdrożenia dodatkowych odpowiednich procedur, które w ramach własnych działań mają na celu ciągłe badanie procesów jakościowych wyrobów. Dlatego zwykle mniejsze firmy z mniejszą skalę produkcji często nie są w stanie unieść kosztów certyfikacji. Zwłaszcza gdy firma ma szeroki asortyment ale krótsze serie, a na potrzeby certyfikacji trzeba badać każdy produkt. Często jednak jest tak, że tego typu firmy - zmagając się z dużą konkurencją - bez problemów spełniają wszystkie normy wyznaczone przez Certyfikat.